1.Лист покупок, що треба купити до появи цуценя в домі?
✓ Клітка (бокс)/підстилка;
✓ Миска;
✓ Килимок під миску щоб не ковзала і зручніше було прибирати якщо ваше цуценя їло «дуже смачно»;
✓ Їжа. Запитайте заздалегідь чим годує заводчик, щоб не робити додаткового стресу цуценяті, пов’язаного зі зміню харчування, після переїзду. Скоріш за все разом з цуценятою вам приїде корм на перший час, але краще бути готовим, щоб потім не шукати в авральному темпі;
✓ Повідець+нашийник. Нашийнику з обхватом в 23−35см, та шириною 1,5 см буде достатньо. Повідець на перший час довгий брати теж не має сенсу. Вам буде незручно його «збирати», та він буде плутатись в лапах у малечі;
✓ Інструмент для догляду за шерстю. Раджу взяти звичайний металевий гребінець та маленьку пуходерку. Гребінцем зручно прочісувати повсякдень, а пуходерка вам знадобиться під час сушки після купання;
✓ Рушник. Краще всього брати такий, що гарно вбирає вологу, наприклад з поліефіру. Він компактний, легкий, швидко вбирає воду з собаки, не потребує зусиль під час віджиму, швидко сохне та їм можна витирати навіть якщо ви його тільки що віджали;
✓ Пелюшку (краще пару або одноразові). Це допоможе привчити цуценя до туалетних справ та при вірному підході позбавить власника зайвих нервових моментів та калюж.
✓ Іграшку. На власному досвіді скажу, що найбільшим попитом у малечі користуються м’які або комбіновані іграшки. Мають бути невеликі, щоб вміщувались в пащу та можна було носити;
✓ Пакетики для прибирання. Без коментарів;
Все інше ви зможете купити протягом першого тижня чи пізніше.
Ще буде доречним дізнатись контакти та адресу ветклініки чи ветлікаря поблизу. Якщо є рекомендації знайомих собачників — чудово. Хай вони вам не знадобляться, але і зайвими не будуть.
2.Як підготувати житло до зустрічі?
✓ Прибрати всі дроти, які лежать на поверхні та до яких цуценя зможе дістатись;
✓ Подивитись, щоб в зоні досяжності не опинилось ліків, хімікатів та інших речовин якими можна отруїтися;
✓ По можливості, підняти або прибрати взуття. До речі, цвергі не часто тим грішать, але навіщо давати привід та провокувати;
✓ Підготувати ганчірку для прибирання калюж (яку ви зможете потім викинути).
✓ Якщо в квартирі слизька підлога обов’язково застелить чимось ті місця де цуценя буде перебувати більшість часу та гратись. Це попередить ризик травмування та унеможливить невірне формування суглобів та хребта.
Лайфхак: звичайний перекис водню чудово вбиває запах як з підлоги так і з ганчірки;
3.Які найважливіші навички для цуценяти?
Почнемо з головного. Найважливішою навичкою, яку краще закладати в цуценячому віці це є - орієнтація на людину як на головного та бажання з нею взаємодіяти. Якщо ця навичка є, всіх інших буде навчити не складно.
Як це зробити? Чотири простих правила.
✓ Тактильний контакт. Цуценя не розуміє слів, лише інтонації. Але мову жестів та торкань розуміє добряче. Тому коли ви хвалите не лише словами, а ще й супроводжуєте це приємним дотиком згодом цуценя починає само шукати можливості бути поруч та «заробити» похвалу. Якщо ще і смаколик отримує - це 100% влучання. Раджу не скупитися на ніжності - повернеться сторицею.
✓ Послідовність. Завжди дотримуйтесь наміченої лінії. Якщо до спальні ходити не можна, то так має бути завжди, а не в залежності від настрою власника. Цуценя добре розуміє, що якщо є «нюанси» в одному правилі, то так само можна добитись і в інших. І все, ви вже не головний.
✓ Позитив. Будь яка агресія на цуценя буде давати протилежний результат від бажаного. Навіть якщо ви почнете сварити його за калюжі та згодом побачите що він перестав, будьте впевнені ви просто не помічаєте де він це робить.
Позитивне підкріплення дає набагато кращі та швидші результати. Просто хваліть малечу за все що він робить вірно, і побачите як вона почне робити це частіше;
✓ Гра. Грайтесь з малечею. За допомогою гри можна навчити багато чому від уваги на вас до вміння цуценяти опановувати себе. Чим частіше цуценя буде мати власника в напарниках по цікавій грі, тим більше шансів, що воно обере його, а не сусідського собаку під час підзиву.
Важливе зауваження. Власники думають, що в 5−6 місяців собака вже не цуценя. Це невірно. Навіть в юніорському віці 9 місяців це ще «дитина», не немовля звісно, але підліток.
4.Як розпізнати, що цуценя починає домінувати?
Якщо власник помічає, що він почав жити за правилами цуценяти та немає на нього впливу то є прямою ознакою «домінування» цуценя.
В тваринному світі домінує той, хто може встановити правила та змусити інших їх дотримуватись. Все.
Немає різниці як це досягнуто — зубами, вмовлянням, томними очима або простим занудництвом. Власник який просто дозволив робити малечі все, що заманеться, з говіркою «ще мале; потім навчиться; що з цього, що один раз?» через декілька місяців отримує собаку яка «хапає за ноги» та робить інші неприйнятні речі не звертаючи жодної уваги на його заперечення.
Знаєте, як я розумію хто з цуценят в приплоді намагається стати головним? Той хто частіше за всіх отримує на горіхи від дорослих. Чому? Бо порушує правила та намагається встановити свої.
Зауваження: часто власники приймають за домінування «садки» та типові рухи, як під час парування, — це не ознака домінування. Активній малечі просто немає чим зайняти себе та свій мозок.
5.Ціна цуценяти залежить від статі чи віку цуцика? Старші дорожче?
В нашому розпліднику ціна від статі не залежить, і є однаковою для всіх цуценят.
Також немає цуценят для себе та для виставок. Навіть в 3 місяці складно давати прогнози щодо шоу-кар'єри та інших досягнень, то ж і за цим параметром ціна однакова.
А ось від віку — так, залежить. Чим доросліше, тим ціна буде вище. Доросла собака це вже зовсім інша історія ніж цуценя.
Що, на мій погляд, є головними перевагами придбання підлітку:
✓ позбавлення від питань пов’язаних з віком «немовля» — пелюшки/калюжі, часті прогулянки, часта годівля
✓ можливість оцінити тип та екстер'єр — якщо власник замислюється про шоу або спортивну кар'єру, то вже може зорієнтуватись чи підходить саме ця собака.
Зауваження: є думка, що підлітки у заводчика це ті кому не змогли знайти власників — це не так. В більшості випадків це цуценя залишене заводчиком, як перспективне, з його точки зору. Він бажає щоб воно зростало під наглядом та можливо планує залишити в розпліднику для подальшої участі в програмі розведення.
6.Як ви обираєте власників своїм цуценятам.
Мені здається це обоюдний, взаємодоповнюваний та доволі не простий процес. Розмови, реакції, запитання — це формує у потенціального власника та у мене уяву про те, наскільки буде комфортним спілкування в подальшому.
Дуже цінно коли є зв’язок з випускниками.
Це ж не на рік. Звісно що, з часом запитань стає набагато менше, бо власники набувають досвіду та іноді самі можуть давати поради і дають в нашому загальному чаті (страшенно цим пишаюсь, якщо чесно).
Ще у нас є умови придбання та принципи, не всім вони підходять. Зазвичай я озвучую їх коли розповідають або питають трохи більше ніж просто «Ціна цуценяти?». І якщо після цього людина залишається на зв’язку, то це ознака потенціального майбутнього власника. Бо розуміння та можливість сформулювати для чого або якого саме вона шукає цуценя, це означає, що рішення не миттєве. Для мене це один з вирішальних факторів.
У нас не багато цуценят народжується, запитів ми отримуємо більше. Я прошу заповнити заявку, щоб не загубити людину, мати можливість написати коли народяться малюки та розуміти що саме власник очікує. Але це теж підходить не всім. Є ті кому цікаво просто придбати цуценя та на цьому закінчити спілкування з заводчиком — це точно не наші.
Впевнена, що для кожного цуценя є свій власник. І з нами залишаються саме ті кому підходимо ми, наші цуценята і хто підходить нам.
Отак, дивишся реакцію майбутніх власників на відео з тією чи іншою витівкою малечі, отримуєш запитання, ведеш розмови потроху вимальовується в голові пара власник+цуценя.
Знов таки ж завдяки спілкуванню. Тож спілкуйтесь і знайдете своє, можливо у нас.